Ravnotežne deske so primerne za skoraj vsakogar. Na primer, ljudje, ki se ukvarjajo s športom, ki zahteva visoko ravnovesje in obvladovanje telesa, lahko izvajajo vaje na ravnotežnih deskah.
- tisti, ki želijo po poškodbi nežno graditi mišice
- tisti, ki želijo preventivno delati in preprečevati poškodbe
- tisti, ki želijo izboljšati svoj ravnotežni občutek
- tisti, ki želijo ustvariti težje rutinske športne vaje
Ravnotežne deske obstajajo v različnih izvedbah. Vse so imenovane wackelbretter, razlikujejo se v terapevtskih ali ravnotežnih krožnikih ali ravnotežnih deskah.
Vsem tem športnim pripomočkom je skupno to, da so sestavljeni iz plošče, ki se postavi na podstavek. Zaradi tega postanejo nestabilni in jih je mogoče spraviti v ravno položaj samo s telesno težo.
Bolj ko je plošča oddaljena od tal, višja je težavnostna stopnja.
V nadaljevanju vam predstavljamo dve najpogostejši obliki ravnotežne deske:
Ta različica ravnotežne deske sestoji iz okrogle plošče, ki se položi na majhno polkroglo. Ravnotežni krožniki se pogosto imenujejo kot modeli za začetnike, saj ponujajo dobro možnost za nežno vadbo.
Glede na vajo se lahko stopnja težavnosti deske razlikuje in postane dodatek k vaši običajni vadbi. Kljub temu da velja za model za začetnike, ga nikakor ne gre podcenjevati.
Ravnotežne deske so oblikovane bolj podobno surf deski ali smučarskim deskam. Podolgovata plošča se položi na valj. Stopnja težavnosti je tu višja.
Deska v naši trgovini se položi na masiven valj iz bukovega lesa. Ta je obložen s plutovino, da se ravnotežna deska ne zdrsne s valja.
Tukaj boste izvedeli, kakšne koristi boste imeli, če v svojo športno vadbo vključite takšen športni pripomoček.
Najprej očitno: Ime ravnotežne deske ni naključje. Z uravnotežanjem deske krepite svoj ravnotežni občutek.
Že v vsakdanjem življenju se nanj pogosto zanašate, morda večkrat, kot si mislite: na posebej nerodni vožnji z avtobusom na primer.
Vendar pa so športniki in športnice, zlasti tisti, ki se ukvarjajo s športom, odvisni od izurjenega ravnotežja. Surferji, smučarji in deskarji na snegu na primer morajo s pomočjo svojega ravnotežja nadzorovati svoje športne pripomočke, in tisti, ki se ukvarjajo s plesnim športom, morajo imeti tudi trdno stojišče.
Uravnoteženo gibanje vam pomaga trenirati držo. Dobite boljše občutke za svoje telo in za to, kako ohraniti trden položaj. Če redno delate z ravnotežno desko, se lahko to tudi trajno odrazi na vaši drži.
Trening z ravnotežno desko obremenjuje mišice, ki so pogosto zanemarjene. Težko dostopna globoka in držalna mišična skupina se krepita z visoko intenzivnostjo. Od tega koristijo predvsem hrbet, trebuh, noge, trup, vaše noge in tudi vaš trebuh.
Dobro ravnotežje, izboljšana drža in krepitev mišic - ravnotežna deska je pravi vsestranski talent. Če vadite te lastnosti, avtomatično pridobite boljši nadzor nad svojim telesom.
To je na splošno koristno - vendar še toliko bolj pri določenih športih. Plesalci, ki morajo izvajati natančne gibe (npr. pri baletu), jih lahko idealno trenirajo s pomočjo ravnotežne deske.
Ravnotežne deske se pogosto uporabljajo tudi v rehabilitacijski vadbi - zato se ravnotežni krožniki pogosto imenujejo tudi terapevtski krožniki. Zaradi vseh zgoraj navedenih lastnosti so idealni za ponovno vzpostavitev po poškodbah.
Posebne vaje krepijo mikromišice na izredno nežen način.
Obratno velja tudi: Vadba z ravnotežno desko vam lahko pomaga preprečiti poškodbe.
Navedena mišična napetost, izboljšana stabilnost in krepitev globokih mišic izboljšujejo vaša gibanja. Tako se lahko zmanjša tveganje za poškodbe.
Vadba z ravnotežno desko se lahko zelo razlikuje. Odločilni so seveda vaši začetniški ali napredni nivo ter kateri deli telesa želite trenirati.
Izbira vaj je skoraj neomejena, zato vam jih ne moremo predstaviti vseh. Vseeno vam želimo dati nekaj nasvetov za začetek.
1. Uporabite steno za podporo
Če še nikoli niste stali na ravnotežni deski, se lotite počasi. Ohranjanje nadzora nad športnim pripomočkom je težje, kot sprva mislite - vendar je to tudi namen vadbe. Za začetek vam priporočamo, da vzamete steno za podporo. Tako lahko najprej dobite občutek za ravnotežno desko, ne da bi ves čas padali dol.
2. Uravnoteženo stojte brez rok
Bolj samozavestni kot se počutite, bolj svobodno lahko stojite. Najprej odstranite eno, nato drugo roko s stene. Poskusite stati naravnost na ravnotežni deski, ne da bi se nagnili v drugo smer. To se sliši lažje, kot je - čim dlje boste uspeli zadržati to pozicijo, bolj samozavestni boste pri nadaljnjih vajah.
3. Varen položaj tudi med gibanjem
Naslednji korak je gibanje na ravnotežni deski brez prevračanja. Poskusite ohraniti stabilen položaj iz druge vaje, medtem ko krožite s boki. Ko vam to uspe zanesljivo, lahko poskusite stati na eni nogi.
4. Vključite ravnotežno desko v svojo vadbo
Ko se počutite samozavestno, poskusite izvajati vaje iz vaše vsakodnevne vadbe na ravnotežni deski. Počepi (tudi na eni nogi), trening trebuha, sklece ali most bodo zaradi tega oteženi in predvsem intenzivirani. Mnogi ljudje raje uporabljajo ravnotežno desko bosi. Še posebej za začetek pa priporočamo trdno obutev - če se vam noga zagozdi pod ravnotežno desko, lahko to postane precej boleče.
V naši spletni trgovini vam ponujamo ravnotežne krožnike in ravnotežne deske iz lesa.
Če želite izboljšati vaše vaje, vam morda lahko pomaga eden od naših Fitness-Spiegel: bodisi kot trdno montirano ali prenosno steno z ogledali.
Poleg tega ponujamo različne baletne palice.
Za vprašanja o naših izdelkih ali njihovi uporabi se obrnite na nas: +49 (0) 171 33 84 076